Penész a lakásban, avagy miért penészes a fal?

 

Tudta?
A penészedés ott kezdődik, ahol legalább 72 órát meghaladó időtartamig, 75% feletti a páratartalom.

Penész kialakulása

 

A penész egy olyan gomba, ami mindenütt jelen van, ha akarjuk ha nem. Apró penész-spórák repülnek a levegőben mindenfelé. Ám a penészesedés nem indul el mindaddig, amíg a penész nem talál megfelelő "táptalajra". A penészfoltok ott jelentkeznek először, ahol a hosszabb időn át magas a páratartalom, ami az egyik elengedhetetlen feltétele a penészfolt kialakulásának.
A száraz, kellően szellőzött és megfelelő hőmérsékletű felületen a penészedés nem indul el. Ha már bekövetkezett a baj, akkor e feltételek biztosításával megszüntethető a penész terjedése. Nem szükséges tehát rögtön különféle vegyszereket, penész gátló festéket, penész lemosót bevetni, hiszen ha a penészesedés okait nem szüntetjük meg, akkor a tünetek kezelése csupán átmeneti eredménnyel szolgál. A kezelőszer hatóanyagának lebomlása után a penészképződés újra előjön.
Penész keletkezhet olyan helyen is, ahol a levegő páratartalma a hidegebb felületeken lecsapódik. Ez olyan helyeken történik, ahol az ún. harmatponti hőmérséklet uralkodik.

Harmatpont
Az a hőmérsékleti érték, amikor a levegő páratartalma vízként kicsapódik. Ha a levegő hőmérséklete a harmatpontra csökken, akkor megkezdődik a kicsapódás (kondenzáció).
Bizonyára mindenki találkozott már olyan helyzettel, hogy a hűtőszekrényből kivett üvegen lecsapódik a levegő páratartalma. Ennek oka, hogy az üveg és benne lévő folyadék hőmérséklete kisebb, mint a szobahőmérsékleten mért harmatpont, így a pára kicsapódik a hideg felületen.
Ilyen falfelület előfordulhat nem megfelelő szigetelésű falak, áthidalók esetén, ahol a hőhíd keletkezik.

 

Mit tehetünk a penész ellen?
Ha kordában tartjuk a páratartalmat, akkor ezzel gyakorlatilag lehetetlenné tesszük a penész kialakulását. Fontos tehát a gyakori szellőztetés, hogy a lakásban felgyülemlett pára kiszellőzhessen. A páratartalom és a hőmérséklet pontos értékéből lehet meghatározni a harmatpontot, melyen a páratartalom már képes kicsapódni és így megkezdődik a penészesedés kialakulása.
 
A műanyag nyílászárók légmentes zárásuk miatt a pára többé nem képes távozni önmagától a zárt lakásból. Sűrű szellőztetés szükséges. Ám ez önmagában még nem elég a penészesedés kiküszöbölésére. Ha a szigetelés elégtelenségéből fakadóan hőhidak - kondenzációs pontok - lehetnek a kritikus helyeken ( pl. sarkok ) akkor a relatív páratartalmat csak a hőmérséklet emelésével tudjuk csökkenteni. A belső hőmérséklet emelkedésével növekszik a nyomás is, - a külső környezetéhez képest - a meleg levegő több vízgőzt képes tárolni, így szellőztetéskor a nyomáskülönbség hatására több párát tudunk a szabadba juttatni.
 
Napjainkaban a mérnököknek köszönhetően már létezik olyan hygroszabályozású automata légbevezető, melyet egyszerűen és gyorsan üzembe tudunk helyezni bármilyen ablak típusra, mely lehetővé teszi a fölösleges pára eltávozását és egyben friss levegő utánpótlásáról is gondoskodik.
 
Üzletünkben kapható!
(bővebben: www.aereco.hu)
 
 
A Tatai Ajtószalon épületgépész technikus kollégája további felvilágosítással és tanáccsal látja el a tisztelt érdeklődőket.
 
Tatai Ajtószalon
 
 
 
 
 
 
 

ajtó ablak garázskapu ajtó ablak garázskapu ajtó ablak garázskapu ajtó ablak garázskapu ajtó ablak garázskapu ajtó ablak garázskapu ajtó ablak garázskapu

bejárati ajtó, beltéri ajtó, műanyag ajtó, fa ajtó, műanyag ablak, fa ablak, redőny, reluxa, szalagfüggöny, harmonika ajtó, biztonsági ajtó, borovi ablak, ajtó, ablak

Tatai Ajtószalon, Tatai Ajtószalon, Tatai Ajtószalon, Tatai Ajtószalon, Tatai Ajtószalon, Tatai Ajtószalon, Tatai Ajtószalon, Tatai Ajtószalon, Tatai Ajtószalon, Tatai

A weboldalon megjelenített szöveg és képi tartalom másolásához, felhasználásoh a szerző engedélye szükséges.

 Tatai Ajtószalon © 2013. Minden jog fenntartva.